Description
Features:
- Works with all 75 Ohm signal boosters.
- Includes 1 inside panel antenna, with coaxial cable and splitter
- Easy DIY installation.
- Designed for expansion of signal booster systems
About:
The Wilson Single Inside Panel Antenna Kit is a 75 Ohm indoor, wall-mount antennas used to broadcast & expand boosted 5G/4G LTE coverage from a weBoost/Wilson Pro signal booster. It’s powerful wide-band coverage features up to +10.6 dB gain. Best for priority area coverage and corridors.
Designed for fixed building installations inside a home, office, or commercial space.
Specifications:
| SKU: | 309909-75F |
| FREQUENCY / GAIN: | 700-800 MHz / 5.2 dB 824-894 MHz / 4.4 dB 880-960 MHz / 4.2 dB 1710-1880 MHz / 10.1 dB 1850-1990 MHz / 10.6 dB 2110-2170 MHz / 8.2 dB |
| IMPEDANCE: | 75 Ohms |
| CONNECTORS: | F-Female |
| POLARIZATION: | Vertical |
| BEAMWIDTH HORIZONTAL PLANE: | 70 / 60 Deg |
| BEAMWIDTH VERTICAL PLANE: | 50 / 45 Deg |
| MAX POWER: | 50 W |
| DIMENSIONS: | 8.27 x 7.09 x 1.73 inch / 21 x 18 x 4.39 cm |
| WEIGHT: | 1.32 lbs / 0.6 kg |
Warning: Cancer and Reproductive Harm – www.P65Warnings.ca.gov










Reviews
There are no reviews yet.