Description
The SureCall Fusion Professional cell booster stands as the most powerful signal amplification solution for mid-size buildings, providing reliable cellular connectivity in areas up to 8,000 square feet. This professional-grade cellular network booster transforms weak signal environments into areas of strong, consistent connectivity for office buildings and large homes.
Engineered with cutting-edge technology, the SureCall Fusion Professional cell booster significantly improves 5G and 4G LTE connectivity for all North American cell carriers. The exclusive 2XP technology sets this system apart by delivering twice the signal power to the tower compared to competitors, ensuring devices maintain their cellular connection even in the most challenging weak signal environments.
The SureCall Fusion Professional residential cell booster incorporates SureIQ technology that intelligently balances incoming signals, guaranteeing 24/7 uptime and continuous peak performance in both urban and rural locations. Combined with the highest system gain in its class and the strongest outdoor yagi antenna, this system ensures constant connectivity where you need it most.
Key Features
- Designed to improve cellular connection in mid-size residential buildings up to 8,000 sq. ft.
- Significantly improve cellular connectivity for all North American cell carriers inside any building
- Exclusive 2XP technology delivers twice the signal power to the tower when compared to the closest competitor to keep all devices connected in weak signal areas
- SureIQ balances incoming signals, ensuring 24/7 uptime and continuous peak performance in both urban and rural areas
- Highest system gain in its class combined with our strongest outdoor yagi antenna ensures constant connectivity in even the most challenging signal environments
- 5G compatible– Fusion Professional supports 5G & 4G LTE phones and devices, including MiFi hotspots and cellular datahubs
- Designed, assembled and tested in the USA. FCC and IC-approved amplifiers built with the highest quality materials for longevity and connectivity when you need it most
- Includes 24/7 lifetime US-based tech support and 3-year manufacturer’s warranty
Specifications
| UPLINK FREQUENCY RANGE (MHz): | 698-716 / 776-787 / 824-849 / 1850-1915 / 1710-1755 (G Block Included) |
| DOWNLINK FREQUENCY RANGE (MHz): | 728-746 / 746-757 / 869-894 / 1930-1995 / 2110-2155 (G Block Included) |
| SUPPORTED STANDARDS: | CDMA, WCDMA, GSM, EDGE, HSPA+, EVDO, LTE and all cellular standards |
| IMPEDANCE: | 50 Ohm |
| MAX GAIN: | 72 dB |
| MAX UPLINK POWER: | 26 dBm |
| MAX DOWNLINK POWER: | 8 dBm |
| NOISE FIGURE: | 8 dB |
| VSWR: | ≤2.0 |
| AC POWER TRANSMITTER: | Input AC 110 V, 60 Hz / Output DC 5-15 V |
| MAX OUTPUT POWER: | 1 Watt EIRP |
| OUTSIDE CABLE: | SC-400 (50 ft) |
| INSIDE CABLE: | SC-240 (20 ft) |
| RF CONNECTORS: | N-Female (both ends) |
| OPERATION TEMPERATURE: | -4º to +158º F |
| AMP DIMENSIONS: | 7.875″ x 5″ x 1.188″ |
| AMP WEIGHT: | 2 lb. 3 oz. |
SureCall Fusion Professional – SC-FUSIONPRO Spec Sheet
Backed by exceptional American craftsmanship, the SureCall Fusion Professional residential cell booster is assembled and tested in the USA with outstanding build quality and award-winning technologies. Experience the confidence that comes with world-class support, lifetime technical assistance, and a comprehensive 3-year manufacturer’s warranty. Upgrade your building’s connectivity today with the SureCall Fusion Professional.
Looking for other products? Browse our full selection of cell boosters & accessories for every application.
Questions? Contact Us
Warning: Cancer and Reproductive Harm – www.P65Warnings.ca.gov











Reviews
There are no reviews yet.