Description
The SureCall Fusion4Home Max home cell booster represents the pinnacle of cellular signal amplification technology for residential applications. This revolutionary home cell booster is the first to feature SureCall’s patented Extended Range Technology™ (ERT), which strategically places a booster on the roof to overcome signal loss in outdoor cables. By eliminating coax cable loss, this advanced home cell booster delivers stronger 5G and 4G LTE signals indoors, providing larger coverage areas and enhanced signal transmission back to cell towers.
Designed, assembled, and tested in the USA, the SureCall Fusion4Home Max cell booster combines outstanding build quality with award-winning technologies and all-carrier compatibility. The SureCall Fusion4Home Max is specifically engineered for homes in suburban and rural areas where cellular signal strength is often compromised. With world-class support and an industry-leading 3-year warranty, the Fusion4Home Max sets the standard for residential signal amplification solutions.
Key Features
- MAXIMUM COVERAGE: Highest system gain in its class and exclusive ERT reduces signal loss in the cable to provide maximum indoor coverage
- MAXIMUM CONNECTIVITY: Patented 2XP technology and outdoor booster placement doubles the transmit power back to the cell tower ensuring a strong reliable connection even in the most rural homes
- MAXIMUM DATA PERFORMANCE: Highest signal quality increases data throughput for a more consistent streaming experience on all 5G & 4G LTE phones and mobile devices
- MAXIMUM BATTERY LIFE: Drastically boosted signal strength means cell users in remote areas won’t need to recharge their mobile device multiple times per day
- Improves 5G/4G LTE voice, text and data signals for multiple simultaneous users on all North American cell carriers
- 5G Compatible– Fusion4Home Max boosts all 5G & 4G LTE devices, including hotspots
- FCC-certified amplifiers built with the highest quality materials for longevity and connectivity when you need it most
Specifications
| UPLINK FREQUENCY RANGE (MHz): | 698-716 / 776-787 / 824-849 / 1850-1915 / 1710-1755 (G Block Included) |
| DOWNLINK FREQUENCY RANGE (MHz): | 728-746 / 746-757 / 869-894 / 1930-1995 / 2110-2155 (G Block Included) |
| SUPPORTED STANDARDS: | CDMA, WCDMA, GSM, EDGE, HSPA+, EVDO, LTE and all cellular standards |
| IMPEDANCE: | 50 Ohm |
| MAX GAIN: | 72 dB |
| MAX UPLINK POWER: | 26 dBm |
| NOISE FIGURE: | <8 dB |
| VSWR: | ≤2.0 |
| AC POWER TRANSMITTER: | Input AC 110 V, 60 Hz / Output DC 15 V |
| MAX OUTPUT POWER: | 1 Watt EIRP |
| OUTSIDE CABLE: | RG-6 (75 ft) |
| INSIDE CABLE: | SC-240 (20 ft) |
| RF CONNECTORS: | F-Female (outside) / N-Female (inside) |
| POWER CONSUMPTION: | ≤25W |
| OPERATION TEMPERATURE: | -4º to +158º F (Outside Amp) / -4º to +104º F (Inside Host) |
| OUTSIDE AMP DIMENSIONS: | 7.87″ x 4.96″ x 1.22″ |
| WEIGHT: | 1.85 lb |
| INSIDE HOST UNIT DIMENSIONS: | 8.05″ x 5.22″ x 1.46″ |
| WEIGHT: | 1.90 lb |
SureCall Fusion4Home Max – SC-FUSION4HOMEMAX Spec Sheet
Transform your home’s cellular connectivity with the SureCall Fusion4Home Max. This cutting-edge home cell booster provides the reliability and performance your family needs for seamless communication and data connectivity. Contact us today to enhance your home’s cellular signal strength with this industry-leading solution.
Looking for other products? Browse our full selection of cell boosters & accessories for every application.
Questions? Contact Us
Warning: Cancer and Reproductive Harm – www.P65Warnings.ca.gov











Reviews
There are no reviews yet.