Description
Features:
- 4G Coverage for RV and Multiple Devices
- Works for all phones & all US carriers
- Complete kit: all parts included
- 5G Ready – Will work for the next decade and beyond
About:
The Drive X RV is weBoost’s standard cell phone booster for RVs, perfect for RVs of any class and towable trailers. Backed by up to 50 dB gain, the Drive X RV maximizes available cell signals from any carrier, even in weak signal areas. Users will experience fewer dropped calls, better voice quality, uninterrupted texts, faster data speeds, better streaming, and improved hotspot capabilities.
The outside OTR antenna’s modular design allows for custom setup and optimal positioning for signal reception. Sitting on a 13-inch mast, it easily clears obstructions and effectively communicates with distant cell towers. Spring base protects OTR antenna from wind and low branches. With 25’ of RG-6 extender cable, you can achieve ideal booster placement within any size RV. Depending on your outside signal strength, the indoor desktop antenna provides max coverage of up to 10 ft.
Setup takes minutes. Everything you need for a hassle-free installation is in the box. Like all weBoost RV cell phone boosters, the Drive X RV includes a 2-year warranty and a 30-day better signal or money-back guarantee.
Specifications:
| SKU: | 471410 |
| FREQUENCIES: | Band 12/17 – 700 MHz |
| Band 13 – 700 MHz | |
| Band 5 – 850 MHz | |
| Band 4 – 1700/2100 MHz | |
| Band 2 – 1900 MHz | |
| MAX GAIN: | 50 dB |
| IMPEDANCE: | 50 Ohm |
| POWER: | 12VDC |
| CONNECTORS: | SMA-Female |
| DIMENSIONS: | 6.25 x 4.25 x 1 in (amp only) |
| WEIGHT: | .8 lbs |
Warning: Cancer and Reproductive Harm – www.P65Warnings.ca.gov










Reviews
There are no reviews yet.