Description
The WilsonPro 4330 Rack Mount Kit provides significantly enhanced 4G LTE and 5G coverage inside buildings where cell signals may not otherwise penetrate. This professional-grade rack mount solution delivers fewer dropped calls, improved voice quality, uninterrupted texts, and faster data speeds—along with better audio and video streaming for enterprise environments.
For installers and integrators, subscribing to the WilsonPro Cloud means you can sell your clients extended service plans, generating recurring revenue streams for your business. And for your clients, the WilsonPro Cloud provides ultra-high system reliability and guaranteed uptime with remote monitoring capabilities.
The WilsonPro 4330 Rack Mount Kit now incorporates Wilson Electronics’ advanced channelization technology. Specific sub-blocks within a cell band can be selected for amplification, proving critical in situations where strong outside carrier signals interfere on frequency bands. This filtering capability is essential in installations where only one specific carrier is required.
Key Features
- Wideband and Channelized Capability: specific sub-blocks within a band can be selected (filtered) for amplification
- Frequency-specific “split mode” option, facilitating separate outdoor antennas for different bands, resulting in improved indoor coverage
- Wired or LTE WilsonPro Cloud access for remote functionality
- Network Scanning for real-time measurements of cell signal
- Up to 26 dBm in uplink power
- 17 dBm in downlink power per port
- XDR technology to virtually eliminate shutdown or signal loss
- Color LCD touchscreen for an enhanced user-experience
- Works with ALL phones and cellular devices on ALL carriers
The WilsonPro 4330 Rack Mount Kit also incorporates standard WilsonPro Enterprise features such as “split mode” (Multi-Tower Targeting), XDR (eXtended Dynamic Range: never shuts down due to a strong signal), and an easy-to-use color LCD screen. Like all WilsonPro cell signal amplifiers, this system is universal and works for all cellular devices, all services, and all U.S. and Canada cell phone carriers, including smaller local and regional providers.
Specifications
| MODEL NUMBER: | 463075 |
| FREQUENCIES: | Band 12/17 700 MHz |
| Band 13 700 MHz | |
| Band 5 850 MHz | |
| Band 4 1700/2100 MHz | |
| Band 25 1900 MHz | |
| MAX GAIN: | 70 dB |
| MAX UPLINK POWER: | 26 dBm |
| MAX DOWNLINK POWER: | 4 x 17 dBm |
| IMPEDANCE: | 50 ohm |
| POWER: | 120…240V / 50…60 Hz / 1.4…0.7A |
| CONNECTORS: | N-Female |
| AMPLIFIER DIMENSIONS: | 3.50 x 18.89 x 14.04 in |
| AMPLIFIER WEIGHT: | 18.0 lbs |
WilsonPro 4330 Rack Mount Kit – 463075 Spec Sheet
Contact our team of certified installation professionals today to discuss how the WilsonPro 4330 Rack Mount Kit can transform cellular connectivity in your facility and provide reliable coverage for all users and devices.
Looking for other products? Browse our full selection of cell boosters & accessories for every application.
Questions? Contact Us
Warning: Cancer and Reproductive Harm – www.P65Warnings.ca.gov











Reviews
There are no reviews yet.